Frissültek a Közbeszerzési Hatóság útmutatói
Utolsó frissítés: 2024.11.25. 17:37
Közzétéve: 2024.11.25. 17:30
A Közbeszerzési Hatóság keretében működő Tanács 2024. november 22 napján két frissített útmutatóját publikálta
A Közbeszerzési Hatóság honlapján 2024. november 22. napján jelent meg hírként, hogy a Közbeszerzési Hatóság keretében működő Tanács a 2024. november 21. napján megtartott ülését az alábbi útmutatóit frissítette:
- A Közbeszerzési Hatóság keretében működő Tanács útmutatója a hiánypótlás szabályairól
- A Közbeszerzési Hatóság keretében működő Tanács útmutatója a nyertes ajánlattevő kiválasztására szolgáló értékelési szempontrendszer alkalmazásáról
Az útmutatók módosítását a publikált hír szerint az állami építési beruházások rendjéről szóló 2023. évi LXIX. törvény (a továbbiakban: Beruházási törvény) rendelkezései, az építési beruházások, valamint az építési beruházásokhoz kapcsolódó tervezői és mérnöki szolgáltatások közbeszerzésének részletes szabályairól szóló 322/2015. (X.30.) Korm. rendelet szabályainak változása, valamint a Kbt. egyes módosításai tették szükségessé.
Jelen cikkünkben az útmutatók főbb változásait emeljük ki.
A hiánypótlás szabályairól szóló útmutató újdonságai
Több apró pontosításon túl az útmutató kiegészült egy hosszabb, a Beruházási törvény 43. § (5) bekezdésén magyarázattal, miszerint a kivitelező kiválasztására irányuló közbeszerzési eljárásban az ajánlatkérő nem írhat elő a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) 71. § (6) bekezdése szerinti korlátozást. A korlátozás a gyakorlatban az ajánlatkérők részéről a bírálat keretek közé szorításának egyik eleme volt, az ajánlatkérő a felhívásban kiköthette, hogy ha az ajánlattevő hiánypótlás keretei között új gazdasági szereplőt von be az eljárásba, amely új gazdasági szereplővel kapcsolatosan újabb hiánypótlás lenne szükséges, úgy azt nem, vagy csak az általa meghatározott korlátozással – jellemzően az alkalmak számára irányult – biztosítja.
Gyakorlati példával szemléltetve, ha a bírálat során derült ki, hogy az ajánlattevő mégsem képes egyedül az alkalmassági követelményként meghatározott számú/értékű/volumenű referencia teljesítésére, úgy az ajánlattevő kapacitást nyújtó szervezetet/személyt vonhat be a hiánypótlással az eljárásba. Ha az új gazdasági szereplő a szükséges alkalmassági követelményt igazolja is, azonban például az Kbt. 65. § (7) bekezdése szerinti szerződés, vagy előszerződés hiányos/nem kerül benyújtásra, vagy akár az ajánlattevő elmulasztja a referenciát igazoló gazdasági szereplőt alvállalkozóként feltüntetni, ideértve uniós eljárásrend esetén az EEKD kitöltésének hiányosságait is, úgy egy, a felhívásban a Kbt. 71. § (6) bekezdése alapján előírt és szigorúan meghatározott ajánlatkérői korlátozás esetén ez az ajánlat érvénytelen lenne. A Beruházási törvény pontosan a kivitelezési közbeszerzési eljárások összetettségére figyelemmel nem teszi lehetővé az ajánlatkérők számára a Kbt. 71. § (6) bekezdése szerinti bármiféle korlátozás előírását.
Az értékelési szempontrendszer alkalmazásáról szóló útmutató újdonságai
Az útmutató rögtön az elején ismerteti, hogy a 2024. február 1. napjától hatályos rendelkezések értelmében már nem különít el a szabályozás értékelési szempontokat és azon belül alszempontokat, egységesen valamennyi, korábban alszempontként meghatározni kívánt elemet immár önálló értékelési szempontként szükséges szerepeltetni. Az értékelési szempontokkal kapcsolatos módosításokról egy korábbi cikkünkben már írtunk részletesebben.
Az alkalmazandó értékelési szempontok között az útmutató hivatkozza a Beruházási törvény 45. §-a szerinti szempontokat, valamint szintén az útmutató része immár a közbeszerzésekben alkalmazandó környezetvédelmi követelményekről szóló 235/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet, amely feldolgozásának szintén külön cikket szenteltünk.
A frissített útmutatók elérhetők a Közbeszerzési Hatóság honlapján a fent hivatkozott hírben, a KöTu felhasználói pedig az „Aktualitások jogalkalmazóknak” menüponton belül a „A Közbeszerzési Hatóság hatályos útmutatói” mappában érhetik el a mindenkor hatályos útmutatók között a most frissítetteket.